Média & Blog

Spoření do drahých kovů? V USA přes 800 podvedených

1. 11. 2012 - Autor: Aleš Novotný

Krach společnosti

Amber Gold
, která polským investorům slibovala zhodnocení vkladů a spoření do zlata, je asi nejznámějším případem podvodu v oblasti investic do drahých kovů. Ovšem ani na západ od našich hranic není investování do drahých kovů bez rizika. Kromě nechvalně proslulé kauzy wolframu v údajně zlatých cihlách, které měly prodávat německé banky, přichází další varování z USA. Stovky investorů zde naletěly podvodníkům, kteří nabízeli investice do stříbra za údajně skvělých podmínek. Americký případ ukazuje, že zdánlivě výhodné podmínky mohou znamenat kruté rozčarování.

Americká společnost Atlantic Bullion & Coin (AB&C) nabízela vysoké zhodnocení peněz v investicích do stříbra, aniž by se zákazník musel starat o jejich průběh. Zájemci měli zasílat platby, jednorázové či pravidelné, na své spořící účty. Společnost jim měla nakupovat stříbro, které mělo být fyzicky skladováno u depozitáře v Delaware. Toto spoření do stříbra mělo být nejen ochranou proti inflaci, ale také aktivním způsobem zhodnoceno.
Investiční stříbro měla firma pro klienty nakupovat aktivně v době
korekcí ceny. Poté, co došlo k růstu ceny stříbra, mělo být stříbro prodáno a realizovaný zisk měl být připsán k dobru klienta. To je postup, který je zcela v souladu s myšlenkou spekulace na růst ceny drahých kovů, takže až potud je vše v pořádku.

Kde nastal problém? Místo nákupu stříbra a následného prodeje při růstu ceny stříbra, podvodníci realizovali pouze papírové zisky. Klientské účty byly falšovány, prostředky, které klienti podvodné firmě zasílali, nebyly použity na nákup drahého kovu ani k realizaci obchodů. Těm, kteří o vyplacení vykazovaného zisku požádali, se peníze vyplácely z příchozích plateb dalších zájemců. Jde tedy o klasické Ponziho schéma, kdy jsou odcházející účastníci vypláceni z příchozích plateb nových zájemců. Ano, v tuzemsku je tento systém známý pod názvy letadlo či pyramida.

Podvod se projevil poté, co o výplatu zisku požádalo více účastníků naráz. Zisky byly pouze fiktivní – firma podle klientských výpisů nakupovala stříbro za ceny, v nichž se ovšem ten den stříbro vůbec neobchodovalo. Šéf podvodné firmy Ronnie Gene Wilson tvrdil, že u depozitáře je uloženo přes půl milionu uncí investičního stříbra. Při vyšetřování se ukázalo, že takový účet u depozitáře nikdy neexistoval. Podvodná firma během let 2001 až 2012 připravila přes 800 investorů celkem o 90 milionů dolarů.

Soud s organizátory mnohamilionového podvodu bude 13. listopadu. Obviněným hrozí až 20 let vězení. Investory, kteří v iluzi spoření do drahého kovu ztratili své úspory, to asi těžko utěší – své peníze již patrně nikdy neuvidí.

Jaká z toho plynou poučení?

1) Jediný skutečný kov je ten, který máte ve svém držení, ne na virtuálním účtu. Různá zlatá a stříbrná spoření dnes nabízí mnoho firem i na tuzemském trhu. Riziko se bude zvyšovat.
3) Vyhýbejte se skladování v tzv. bezcelních skladech, u depozitáře atd. Váš kov nemáte pod kontrolou, respektive za Vaše peníze nemusí být ve skutečnosti žádný kov nakoupen.
1) Pozor na lákavé nabídky, pozor na levné ceny. Může jít o velmi rizikové zboží, které již prošlo oběhem nebo je z podezřelého zdroje.

Budování porfolia drahých kovů má svoje pravidla, která je rozumné plně respektovat. Tyto zásady jsme shrnuli v investorském seriálu o
budování portfolia drahých kovů.

——-
Mohlo by Vás zajímat:

Investiční stříbro: Pozor na podvodníky!

Silverum s.r.o. na veletrhu Investor 2012

Krach Amber Gold: Kdo se nepoučí?

Sedm mýtů o investici do drahých kovů

Budoucnost: Maluje Roubini čerta na zeď?

Zpět na články

Nejnovější články


Cenu zlata významně ovlivnili čínští obchodníci

Cenu zlata významně ovlivnili čínští obchodníci

25. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Čínští obchodníci významně ovlivnili růst cen zlata na historická maxima. Obchodníci na burze v Šanghaji ... číst dále

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

Státní dluh České republiky pokračuje v růstu

22. 4. 2024 - Autor: Jiří Jánský
Ministerstvo financí ČR ve své čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu minulý týden oznámilo ... číst dále

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

Inflace ve Spojených státech je pro zlato dobrá

18. 4. 2024 - Autor: Jindřich Walter
V březnu došlo ve Spojených státech k mírnému zrychlení inflace. Index spotřebitelských cen (CPI), ... číst dále

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

ČNB i nadále pokračuje v nákupech zlata

15. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Česká národní banka (ČNB) výrazně zvýšila objem svých zlatých rezerv, v průběhu letošního prvního ... číst dále

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

Inflace v České republice zůstala na cílové úrovni ČNB

11. 4. 2024 - Autor: Jan Dvořák
Včera byla zveřejněna březnová míra inflace v České republice a zůstala na únorových 2,0 %, ... číst dále

Váš dodavatel rodinného stříbra - již od roku 2009.
Drahé kovy?
Silverum!
Garance zpětného výkupu.
Tradice
Více než 10 let na trhu.
Nejlepší ceny
stříbra v ČR.
Garance původu a ryzosti kovů.

Certifikace

Logo NGC - Numismatic Guaranty Corporation
Logo Puncovního úřadu - SILVERUM s.r.o. má s Puncovním úřadem uzavřenou dobrovolnou dohodu o internetových kontrolních nákupech. Kvalita a původ veškerého zboží našeho e-shopu je tedy pod přísnou kontrolou nezávislého orgánu státní správy.

Spolupracujeme

Logo US Mint
Logo Munze Osterreich
Logo Perth Mint
Logo Royal Canadian Mint
Logo Sunshine Mint
Logo The Royal Mint
Logo Česká Mincovna
Logo 24SAFE